Wilgoć w ścianie i posadzce budynku często spowodowana jest uszkodzeniem lub brakiem izolacji przeciwwilgociowej lub zalaniem z awarii czy powodzi. Zanim przystąpimy do osuszenia ściany musimy poznać przyczynę i usunąć ją. Tylko wtedy osuszanie budynku będzie miało sens i będzie skuteczne.
Często przed przystąpieniem do osuszania ścian budynku konieczne jest wykonanie izolacji pionowej fundamentu, odtworzenie izolacji poziomej np. poprzez wykonanie iniekcji krystalicznej, czasem wykonanie nowej, szczelnej posadzki w piwnicy.
Samo osuszanie ścian budynku można wykonać na kilka sposobów. Naszym klientom proponujemy najprostszą, a zarazem bardzo skuteczną metodę osuszania budynków polegającą na zastosowaniu osuszaczy kondensacyjnych. Jedyne wymaganie przy zastosowaniu tej metody osuszania ścian to dodatnia temperatura w pomieszczeniu (między 0 a 40 st C) najlepiej 20-25 st C oraz szczelność – do pomieszczenia nie może dostawać się powietrze z zewnątrz.
Wentylator w osuszaczu zasysa powietrze, parownik ochładza je, następuje kondensacja pary wodnej do zbiornika lub kanalizacji. Ściana wysycha od zewnątrz do środka, więc im grubsza ściana tym osuszanie będzie trwać dłużej.
Czy do osuszania budynku konieczne jest użycie osuszacza, a może ściana wyschnie samoczynnie?
Po naprawieniu wszystkich izolacji przeciwwilgociowych w budynku, gdy wilgoć nie ma możliwości dalej wnikać w ścianę, mogłoby się wydawać że ściana osuszy się samoczynnie. Niestety nie zawsze tak jest. Dużo zależy od tego czy w budynku panują odpowiednie ku temu warunki, np. czy sprawna jest wentylacja, czy w pomieszczeniach panuje odpowiednia temperatura, czy na ścianie jest tynk, jeśli tak to jaki,…
W takim razie jak długo może trwać samoczynne osuszenie ściany jeśli są ku temu warunki?
Wniosek???
Chyba nasuwa się sam 🙂
—
Usługi Budowlane Łódź – zapraszamy do kontaktu.