Problem wilgoci w domu jest zdecydowanie problemem poważnym, jego pozbycie się bywa kosztowne, trudne i czasochłonne, dlatego warto się przed nią prawidłowo zabezpieczyć, zanim jeszcze wystąpi.
Jakie mogą być źródła zawilgocenia?
1. Wody opadowe spływające i zalewające budynek, szczególnie gdy grunt jest słabo przepuszczalny, np. gliniasty i spadek terenu prowadzi w stronę domu. Rozwiązaniem będzie tu np. reprofilacja terenu, tak aby odprowadzić wodę od domu, można wykonać drenaż wokół budynku, który również odprowadzi wodę od domu, dodatkowo częściowo wymienić grunt na przepuszczalny. Oczywiście należy zadbać o prawidłową, dostosowaną do warunków izolację pionową fundamentu.
2. Podciąganie kapilarne – czyi sytuacja gdy ściana mówiąc w uproszczeniu pije wodę. Zasysa ją z gruntu i transportuje poprzez pory i kapilary w górę ścian.Silne podciąganie będzie np. w budynkach postawionych na glinie, która dobrze transportuje wilgoć, słabe podciąganie na grubym piachu i żwirze.Silne podciąganie będzie miała cegła, zaprawy wapienne i gliniane, a słabe podciąganie będzie miał kamień nieporowaty.
Im grubsza ściana, tym podciąganie kapilarne może być wyższe, nawet do kilku metrów ponad grunt, szczególnie gdy dojdą do tego inne źródła zawilgocenia.
Wniosek jaki się nasuwa to że dobrze byłoby zwrócić uwagę na czym i z czego budujemy lub już zbudowaliśmy nasz dom.
Czy mamy do czynienia z wilgocią podciąganą kapilarnie można poznać na ścianie po pasie wilgoci o prawie stałej wysokości oraz wykonując badania – po zawartości substancji takich jak chlorki, azotany, azotyny czy amony.
Rozwiązaniem będzie np. iniekcja krystaliczna, iniekcja ciśnieniowa lub grawitacyjna. Prawidłowo wykonana stworzy w ścianie nieprzepuszczalną dla wilgoci blokadę co zapobiegnie dalszemu podciąganiu wilgoci.
3. Kondensacja pary wodnej – czyli sytuacja gdy ściany budynku nie są odpowiednio docieplone i ciepłe powietrze skrapla się wewnątrz ściany lub na jej styku oraz tzw higroskopijność, czyli sytuacja w której ściana wchłania wilgoć z otoczenia, występująca np. przy braku wentylacji.
4. Innym źródłem zawilgocenia może być działanie wód opadowych, czy to z uszkodzonego dachu, źle wykonanej lub uszkodzonej izolacji pionowej gdy woda opadowa spływa po ścianie i dostaje się pod nią, albo wykonanie izolacji poziomej i następnie jej zatynkowanie tak, że tynk wchodzi w ziemię, nasiąka i przenosi wilgoć ponad izolację a stamtąd w ścianę.
Jest trochę niepozornych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę. Istotne też może być np. zabezpieczenie cokołu przed rozbryzgami i zalegającym zimą śniegiem.